Our Organisation Structure

Download thedepartment's organisation chart (effective from 29 May 2018) or view the following information below.  

Our ministers

  • Minister for Jobs and Innovation—Senator the Hon Michaelia Cash
  • Minister for Resources and Northern Australia—Senator the Hon Matthew Canavan
  • Minister for Small and Family Business, Workplace and Deregulation—The Hon Craig Laundy MP
  • Assistant Minister for Science, Jobs and Innovation—Senator the Hon Zed Seselja.

Our secretary

  • Dr Heather Smith PSM.

Our deputy secretaries

  • Sue Weston PSM—Science
    Questacon, National Measurement Institute, Australian Astronomical Observatory, Science and Commericalisation and Corporate.
  • Elizabeth Kelly PSM—Innovation
    Digital Strategy and Operations, Innovation Programmes and Busines Services.
  • Mike Lawson PSM—Industry
    Strategic Policy, Economic and Analytical Services, Industry Growth, Anti Dumping Commission, Northern Australia and Major Projects, and Resources.

IP Australia

  • Patricia Kelly PSM, Director General.

Geoscience Australia

  • Dr James Johnson, CEO.

Our divisions

Sue Weston PSM is the deputy secretary reponsible for Questacon, National Measurement Institute, Australian Astronomical Observatory, Science and Commericalisation and Corporate.

Questacon

Professor Graham Durant

  • Operations—Kate Driver
  • Science and Learning—Dr Bobbi Cerini (A/g).

National Measurement Institute (NMI)

Chief Executive Officer and Chief Metrologist—Dr Bruce Warrington (A/g)

  • Physical Metrology—Dr Jan Herrmann
  • Analytical Services—Tim Stobaus
  • Chemical and Biological Metrology—Dr Lindsey Mackay
  • Legal Metrology—Bill Loizides
  • Coordination—Ann Bray.

Australian Astronomical Observatory (AAO)

Head of Division—Jane Urquhart

  • Chief of Opertaions—Neville Legg.

Science and Commercialisation Policy

Head of Division—Jane Urquhart

  • Science Policy—Rebecca Manen (A/g)
  • Commercialisation Policy—David Wilson
  • Science Agencies Governance—Clare McLaughlin
  • Australian SKA Office—David Luchetti.

Corporate

Head of Division—Michael Schwager (Chief Operating Officer)

  • Chief Financial Officer—Brad Medland
  • Budgets, Property and Accounting—Sam White
  • Financial Services—Erika Fellows
  • Communications—Virginia Cook
  • Legal, Audit and Assurance—Sacha Moran
  • People and Planning—Nathan Hannigan (A/g)
  • Ministerial, Shared Services and Portfolio Management—Heath Axelby (A/g).

Elizabeth Kelly PSM is the deputy secretary reponsible for Digital Strategy and Operations, Innovation Programmes and Busines Services.

Digital Strategy and Operations

Head of Division—Rebecca Lee (Chief Information Officer / A/g)

  • ICT Operations and Security—Brian Schumacher
  • Departmental Systems—Neil Kinsella
  • Business Systems—Clive Rossiter
  • Whole of Government Systems—Simone Boulding (A/g).

AusIndustry

Innovation Programmes

Head of Division—Duncan McIntrye

  • Business Equity and Incentives—Joanne Mulder
  • Business Management—Jennifer Kay
  • Centre for Defence Industry Capability—Andrew Garth, Sue Cattermole
  • Accelerating Commercialisation and Innovation Connections—Sarah Clough.

Business Services

Head of Division—Teena Blewitt

  • State and Territory Network—Lisa Hind (VIC), Aapo Skorulis (NSW)
  • Programme Design and Business Grants Hub—Lisa Peterson
  • Community, Small Business and International Science Programmes—Tracy Galindo-Fleming (A/g)
  • Single Business Service and CRC Programmes—Steve Stirling
  • Industry, Structural Adjustment and Science Programmes—Jayne Facey.

Mike Lawson PSM is the deputy secretary reponsible for Strategic Policy, Economic and Analytical Services, Industry Growth, Anti Dumping Commission, Northern Australia and Major Projects, and Resources.

Strategic Policy

Head of Division—Chris Locke

  • Digital Economy and Business Simplification- Narelle Luchetti
  • Strategic Policy—Anthea Long
  • Business Environment—Wayne Calder
  • Trade and International—Martin Squire
  • Department's Overseas Counsellor Network.

Economic and Analytical Services

Head of Division- David Turvey (Chief Economist / A/g)

  • Insights and Evaluation—Dr Abrie Swanepoel (A/g)
  • Economic Advice Service—Melissa Bray
  • Data Management and Analytics Taskforce—Andrew Lalor
  • BizLab—Janna McCann.

Industry Growth Division

Head of Division—Trevor Power

  • Growth Centres—David Lawrence
  • Food, Chemicals and Business Facilitation—Francesca Astolfi (A/g)
  • Industry Transition—Dr Anne Byrne
  • Advanced Technologies—Dr Gary Richards
  • Australian Industry Participation.

Anti-Dumping Commission

Commissioner—Dale Seymour

  • Investigations—Paul Sexton
  • Economic and Strategic Services—Nathan Zhivov.

Northern Australian and Major Projects

Head of Division—Mark Cully

  • Office of Northern Australia—Mark Coffey
  • Major Projects—Nicholas Purtell
  • Radioactive Waste Management Taskforce—Bruce Wilson (Principal Advisor), Samantha Chard.

Resources

Head of Division—Paul Trotman

  • Offshore Resources—Lisa Schofield
  • Onshore Minerals—Josh Cosgrave (A/g)
  • Onshore Energy—Michael Sheldrick
  • National Offshore Petroleum Titles Administrator—Graeme Waters
  • Resources 2030 Taskforce—Bruce Wilson (Principal Advisor), Dr Gino Grassia.

Portfolio Corporate Commonwealth Entities

Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO)

  • Dr Larry Marshall (Chief Executive).

Australian Institute of Marine Science (AIMS)

  • Dr Paul Hardisty (CEO).

Australian Nuclear Science and Technology Organisation (ANSTO)

  • Dr Adi Paterson (CEO).

National Offshore Petroleum Safety and Environmental Management Authority (NOPSEMA)

  • Stuart Smith (CEO).

Northern Australia Infrastructure Facility (NAIF)

  • Laurie Walker (CEO).

Other porfolio bodies

Office of Innovation and Science Australia

  • Dr Charles Day (CEO).

Office of the Chief Scientist

  • Dr Alan Finkel (Chief Scientist).

COAG Australian Building Codes Board

  • Neil Savery.